Informace o nás

Jméno vsi je původně jméno čelední a znamenalo ves lidí Otročíkových, čeledi Otročíkovy, nebo ve lidí Otročice, t.j. otrokyně. Připomíná doby, kdy u starých Slovanů, zejména v Čechách, bylo mnoho otroků, kteří nepochybně byli získáváni v bojích kmenů mezi sebou nebo při vpádech do nepřátelského území. Starší název pro otroka byl nevolník, rab. Vznikali také z provinilců, zbavených svobody. Pokud se na statcích českého knížete i na statcích duchovenských nehospodařilo velkostatkářsky, bývali ve větších množství vyváženi, později jich bylo užíváno jako hospodářských dělníků, k provozování řemesel a k jiným službám. Zlomek někdejších otroků se hlavně působením církve proměnil v poddané sedláky.

V letech 1563 - 1569 patřili Otročice k Vescím, 1569 - 1650 ke Křivsoudovu, 1650 - 1844 k Čechticům a od 1844 k Dolním Kralovicům.

V polovině XVII. století, v době berní ruly, byly v Otročicích 2 rolnické živnosti s 84 str.roli, 4 rolnické grunty pusté o 3 1/4 lánu, z nichž 3/4 lánu užívala vrchnost, dále chalupník s 12 str.rolí, osedlý nově roku 1653. Mimo to bývaly v Otročicích odstarodávna dva svobodné dvory v celkové výměře 253 str. o něž se rozdělilo 7 hospodářů. Poddaná část vsi patřila k panství Čechtice, půda byla dobrá, žitná.

V roce 1833 byla v Otročicích postavena zvonička (kaplička) za státní peníze. Tyto peníze byli získány za obecní pozemek, jež zabírala státní silnice od Valchy k Čechticům - říkalo se K hranicím. Roku 1904 vyhořela,zvon při ohni spadl a rozbil se. Nový zvon se pořídil za peníze které byli vybrány a ostatní doplatila obec Otročice. Roku 1907 tento zvon dodala firma z Prahy.

Sbor dobrovolných hasičů v Otročicích byl založen 6. prosince 1927, kdy se také konala první valná hromada, za členy sboru se přihlásilo 22. občanů. V prvním výboru pracoval starosta František Jeřábek, místostarosta Karel Limburk, velitel Vojtěch Kopecký, jednatel Karel Tulach. Sbor začínal pracovat s motorovou stříkačkou zakoupenou 25. září 1928.

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.